INFO O PROJEKCIE

Kawiarnia mieści się na parterze kamienicy z 1900r, przy ul. Północnej 1/3 w Łodzi.

 

W 2015r. podczas generalnego remontu budynku w lokalu natrafiono na fragmenty unikatowej polichromii ukryte pod podwieszanym sufitem. W lokalu na parterze przeprowadzono prace konserwatorskie.

 

Nasze zadanie projektowe polegało na przystosowaniu odrestaurowanych już pomieszczeń do nowych funkcji, czyli lokalu gastronomicznego oraz stworzeniu aranżacji z poszanowaniem tradycji zabytkowego budynku.

Właściciele kawiarni chcieli stworzyć miejsce, które byłoby pretekstem do spotkań, nie tylko ze znajomymi ale także z ludźmi, którzy chcieliby podzielić się swoja pasją, z muzykami, pisarzami, aktorami, lekarzami… Tak jak miasto Łódź, kawiarnia Szykier ma być miejscem wielokulturowym, doceniającym różnorodność i inspirującym.   

Założeniem projektu aranżacji wnętrza było znalezienie sposobu na wydobycie piękna odrestaurowanych wnętrz bez imitowania ich stylu. Posłużyliśmy się kontrastem, zderzając zabytkowe wnętrza ze współczesnym dizajnem. Kolorystyka mebli, konstrukcję metalowe za barem i w narożnikach sali nawiązuję do kolorów polichromii. Bar obudowany jest surową blachą mosiężną, który z czasem będzie zmieniał swój wygląd ze względu na naturalne właściwości materiału. Jest to celowy zabieg, który ma być w kontraście do bogatej dekoracyjności ścian i sufitu, przypominający o zachodzących zmianach, które są procesem naturalnym i powinny postępować z czasem. Dodatkowo naturalne światło wpadające z okien naprzeciwko baru, odbija się w nim, tworząc niesamowitą grę światła. Kawiarnia ma dwie salę, jedna duża, gdzie mieści się bar, oraz mniejszą zwaną czerwoną,  która może być przeznaczona  do kameralnych spotkań, celowo nie zamontowano w niej głośników. Ze względu na planowane wydarzenia, które będą organizowane w kawiarni zdecydowaliśmy, że meble takie jak stoliki, krzesła, fotele, będą ruchome, tak żeby pozwalały dostosować salę do spotkania autorskiego, potańcówki lub koncertu. Ważnym elementem wystroju są rośliny zielone, które w pozytywny sposób zmieniają mikroklimat w pomieszczeniach.

 

Autor:

Magdalena Koziej

 

Projekt:

2018

Realizacja :

2018

 

Zdjęcia:

Dima Turbal

 

INFO ABOUT PROJECT

PRACE / WORKS