INFO O PROJEKCIE

MIESZKANIE DLA DWOJGA

55 m2

 

Mieszkanie jest atrakcyjnie położone, jest zlokalizowane przy największym łódzkim parku. Znajduje się na ostatniej kondygnacji, siedmiopiętrowego bloku i ma dostęp do dużego tarasu

To 55 metrowe mieszkanie było dużym wyzwaniem projektowym. Układ był efektem podziału większego lokalu na dwa, wyglądało jak po amputacji. Mikro kuchnia, brak przestrzeni na przechowywanie, dużo wnęk będących wypadkową kominów wentylacyjnych z niższych kondygnacji, połamana komunikacja, bardziej były to metry kwadratowe niż przemyślana przestrzeń. Podział pomieszczeń był w dużej mierze narzucony przez piony instalacyjne i wentylacyjne, co utrudniało zmiany funkcjonalne.

Podstawowym celem było zmienić te metry kwadratowe w wygodne mieszkanie dla dwojga o wysokim poczuciu estetyki. Ważnymi użytkownikami tego mieszkania są zwierzęta, dwa koty i dwa psy, o nich też musieliśmy myśleć. To miejsce miało zapewnić domownikom, to co każde mieszkanie czy dom powinien, czyli otoczyć opieką, być miejscem zamieszkania, chronić i sprzyjać pasji.

Postawiliśmy nacisk na wyeksponowanie niezaprzeczalnego atutu jakim jest naturalne światło w tym mieszkaniu. Dobór materiałów, takich jak szkło ornamentowe, reliefy, lustro w cokole wyspy czy na zwieńczeniu półki wiszącej w kuchni, akcenty kolorystyczne, wszystko dostosowane było do gry światła w przestrzeni. Starannie też zostało dobrane sztuczne oświetlenie ogólne i akcentujące.

Mieszkanie tworzy odrębną wartość od otaczającego go osiedla, jest „ponad tym”, buduje pozytywne, świetliste, pozwalające odciąć się od bieżących problemów schronienie.

Wykorzystano każdą wnękę do zabudowy, do ukrycia schowków i przechowywanie, projektowane zabudowy optymalnie wykorzystują miejsce, np. baza łóżka wypełniona jest szufladami na ubrania.  Dzięki temu mieszanie nie jest przeładowane meblami. Spójne i powtarzające się materiały pozwoliły osiągnąć harmonię, Dzięki konsekwentnej i oszczędnej gamie kolorystycznej mieszkanie stanowi całość. Wysmakowane dodatki nadały ostatecznego indywidualnego, świeżego, charakteru.

Ze względu na niewielki metraż funkcję w mieszkaniu muszą się mieszać, np. salon może stać się niezależnym pokojem gościnnym, a w sypialni na wygodnym łóżku można obejrzeć film na dużym ekranie, który rozwija się z sufitu.

To mieszkanie stało się oazą i przystanią dla pędzących, pełnych pasji, młodych ludzi. Taki był cel, zatrzymać się, odpocząć, pomyśleć i biec dalej. 

 

Autor:

Magdalena Koziej

Karolina Siewierska

 

Projekt:

2020

Realizacja :

2021

 

Zdjęcia:

Mood Authors

INFO ABOUT PROJECT

PRACE / WORKS